İSMAİL HAKKI ÖZENVER                                                       UNUTULMAYANLAR

İsmail Hakkı ÖZENVER

Bu gün Safranbolulu bir arkadaşım (Yemeniciler Arastasındaki BONCUK KAFE nin sahibi Erbil ÜNAL) anne ve babasıyla beraber Tersaneye gezmeye geldiler. Konu Bulak’tan ve anılardan açıldı… KIRCAALİ   “unutulmayanlar” bölümümüzde ismi gecen Öğretmen İsmail Hakkı Özenver ile ilgili anılarını anlattılar.. Çok güzeldi.. Aktarmaya çalışacağım, belki yazdıklarım, Kırcaali Yazısının içine konabilir. Ama GALİBA…. İsmail Öğretmen de Unutulmayanlar bölümünde yer almayı hak ediyor… Kim İsmail Hakkı Özenver; (AŞAĞIDAKİLER SADECE benim bildiklerim, DAHA DOĞRUSU BULAKONLİNE NIN AÇTIĞI YOLLA YENİ ÖĞRENDİKLERİM…. Devamı için yakınlarına çağrı atalım…) Bulakonline' nın devamlılarından Ayşegül UYSAL' ın annesinin amcası, Sevilen başarılı bir öğretmen. ÇOK KEYİFLİ BİR YAŞAM TARZI, KILIK KIYAFET KONUSUNDA DA BEGENİLEN BİR TARZI VAR. Eşi Ruhiye hanım da tıpkı Ayşegül UYSAL gibi Amasralı, hem de Ayşegül’ün baba tarafından aynı aileden.

Arkadaşı Ögretmen Cemal Ünal’ın anlattıklarına göre; Akşamları düzenli ve zarif sofrası eksik olmazmış. Dışarıda, başka bir yerde değil evinde ve bahçesinde, eşi ve misafirleri ile… Bu sofrada, düzeyli güzel sohbetin yanında, hep misafirleri için yeniden ızgaraya atılacak bir şeyler bulunurmuş. Hep ütülü pantolonu, temiz giyimi ve davranışları ile 40 lı yaşlarına rağmen büyüklere özgü bir saygı görürmüş.. Arkadaşı Cemal ÜNAL’a göre; Kanını sulandırmaya yarayan rakı ya 22 gün ara verince, Yani Ramazanın 22 sinde, Galiba 1968 yılında, 45 yaşında hayata veda etmiş Bulaklı İsmail Öğretmen. Cemal’in eşi Emine Hanımla oğlu Erbil’e sorarsan sebep daha başka… O talihsiz günden bir gün önce, gene o güzel sohbetlerin yapıldığı bahçede, 16 yaşındaki delikanlı Erbil ile, 45 Yaşındaki İsmail Öğretmen sıkı bir Güreş Müsabakası yapmışlar. Sebep ne olursa olsun Bulak Köyü Bir Değerli Evladını erken kaybetmiş… Ancak bu tarihten 40 yıl kadar sonra, Köylerinin Değerlerine DEĞER vermeye çalışan BULAKONLİNE gönüllüleri tarafından hatırlanacaklar ve bu sayfalarda yaşayacaklardır.

Bilgi: Hüseyin Çoban

 

 

Öğretmen İsmail Hakkı Özenver hakkında bulakonline üyelerinden ve/veya yakınlarından farklı bilgi, belge ve resimler bekliyoruz!

1950 Yılı Ramazan Bayramında Bulak' ta bir sokak fotoğrafçısı karşısında babam ve eski öğrencileri sağdan-sola; Avukat Ömer Alper, Mustafa Kırcaali, Zonguldak Milletvekili Fehmi Açıksöz, Öğretmen İsmail Hakkı Özenver.

 

ç