GEREKÇELİ KARŞI DURUŞ                                                             KÖYÜMÜZDE MÜLTECİ KAMPINA HAYIR

 
 

DUYARSIZ KALMAYALIM...

                                  

Değerli Bulaklılar,

Bilindiği üzere Kuzey Irak ve Suriye’den gelmesi beklenen sığınmacılara, Bulak Köyünde bulunan ve kullanılmayan Bulak Çocuk Yuvası binasının tahsis edileceği Karabük Valiliği tarafından doğrulanmıştır.

Köyümüz, gelmesi beklenen yabancı konuklar için aşağıda belirtilen gerekçelerden dolayı son derece yanlış bir adrestir.

Şöyle ki;

· Tarihi Bulak Köyü, Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından belirlenen 64 tescilli yapısıyla SİT ALANI kapsamındaki bir yerleşim alanıdır. 1975 yılında koruma kapsamına alınan,  1994 yılında UNESCO tarafından dünya miras listesine dahil edilen Safranbolu’nun komşusu olup, aynı mimari yapıya sahiptir ve Safranbolu’yu yaratan ustaların yetiştiği bir köyüdür. Köyümüzü diğer köylerden ayıran bu özellik ve bölgemizde yıllardır uygulanan hassas koruma bilinci, gelecek misafirler tarafından yeterince doğru olarak algılanamayabilir.

· Bulak Köyü önemli bir ORMAN KÖYܒ dür. Batı Karadeniz bölgesinde yer alan ve ülkemizin en büyük orman alanını oluşturan Orman Denizinin kıyısındadır. Ağustos - 2012 de köye çok yakın bir mevkii de yaklaşık 100 hektar alan zarar yangından zarar görmüş ve tarihi köy çok ciddi yangın tehlikesi atlatmıştır. Böylesi hayati bir konuda yaşanacak en ufak tedbirsiz veya bilinçsiz bir yaklaşım yöreyi tehdit altına sokabilir.

· Bulaklı bir hayırsever tarafından çocukların eğitimi amacıyla yıllar önce yaptırılarak devletimize teslim edilen bu bina, uzun süre Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından çocuk yuvası olarak kullanılmıştır. Ancak Bulak Çocuk Yuvası deprem yönetmeliğine uygun yapılmış yapılardan değildir ve resmi raporlara göre de deprem güvenliği açısından uygun olmayan bir yapıdır. Böylesi riskli ve kullanılmayan binanın gelecek misafirler için de uygun bir mekan olmadığı açıktır.

Köyümüzü korumak ve kollamak adına, yukarıda belirtilen temel gerekçelerle ve/veya ilave gerekçelerinizle bireysel olarak tepkilerimizi aşağıda belirtilen kurumlara mail ile gönderelim. Ancak, kullandığımız üslup ve tavır bizlere yakışır olsun, köyümüzün kalitesini ve farklılığını doğru yansıtsın. Haklı iken haksız duruma düşmeyelim.

Haydi Bulaklılar/Bulakseverler yetkili mercilere sesimizi duyuralım.

Lütfen sende bu sorumluluk hareketinde yerini almak için bir kaç dakikanı ayır ve mailini gönder...

Mail Adresleri;

Karabük Valiliği: bilgi@karabuk.gov.tr

Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü: karabukkurul@kultur.gov.tr

Osman Kahveci  (Karabük Milletvekili - TBMM Çevre Koruma Başkan Vekili): osman.kahveci@tbmm.gov.tr

BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi)  , bimer@basbakanlik.gov.tr

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği: cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr

 

 

 

Sayfanın izlenme sayısı: 807

 

Kapat